Zvažované změny penzí mohou zvýšit relativní chudobu, vypočítala studie
Zvažované změny penzí mohou zvýšit relativní chudobu, vypočítala studie
Vládou zvažované zmrazení penzí či změna způsobu jejich valorizace by mohla dostat mnoho lidí, a to nejenom důchodců, pod hranici relativní chudoby. Uvádí to studie Institutu pro demokracii a ekonomickou analýzu (IDEA), který působí při CERGE-EI.
Relativní chudoba je definována jako dosažení maximálně 60 procent nejčastějšího příjmu ve společnosti. Počet osob, které žijí pod touto hranicí, vyjadřuje relativní míru chudoby.
Studie uvádí, že v domácnostech, v nichž je alespoň jeden člověk nad 61 let pobírající starobní důchod, by vzrostl počet tzv. chudých osob z 3,6 procenta na pět procent.
"Větší nárůsty chudoby lze očekávat v domácnostech osaměle žijících důchodců nad 64 let, především žen, kde by podíl pod hranicí chudoby vzrostl z 13 procent na 20,8 procenta," uvádí studie dopady střední varianty úsporných opatření, kterou považuje za nejpravděpodobnější.
Na domácnosti starobních penzistů, kteří nežijí samostatně nebo mají k dispozici další příjem, by byly dopady "výrazně menší".
Autoři studie připomínají, že "relativní míra chudoby v ČR stále patří k nejnižším na světě a je tomu tak i v případě důchodců".
Studie rovněž nevyloučila, že výskyt relativní chudoby se během posledních dvou let mohl snížit a změna způsobu valorizace penzí, o níž uvažuje vláda, "by do jisté míry představovala jen návrat k situaci roku 2009," z něhož jsou dostupná data použitá pro model.